یادداشت

اصرار اصلاح طلبان بر مرمت قبر بابیان

اصرار اصلاح طلبان بر مرمت قبر بابیان

اصرار اصلاح طلبان بر مرمت قبر بابیان

🗣عضو شورای شهر تهران در سالگرد انقلاب مشروطه، از مفقود شدن مجسمه ملک المتکلمین از واعظان مشروطه خبر داد. سال گذشته نیز، همزمان با روز مشروطه، مرمت مقبره‌ای به نام “شهدای قلم مشروطه” یعنی میرزا جهانگیرخان صور اسرافیل و ملک المتکلمین آغاز و هم‌اکنون مرمت این بنا ادامه دارد. اما ماجرای مدفنی که بعد از یک قرن، شورای شهر تصمیم به تجدید بنای آن گرفته چه کسانی را در خود جای داده است؟

👥خانه باغشاه به وجود قبر “ملک‌المتکلمین” معروف است. وی بعد از دوره استبداد صغیر، به همراه میرزا جهانگیرخان صور اسرافیل، به این محل دعوت و بدستور محمدعلی شاه، اعدام شدند. آنچه ملک المتکلمین را با مشروطیت پیوند می‌زند، انجمن «باغ میکده» بود که توسط برخی بابی‌ها برای مقابله با قاجار تاسیس شده بود.

👈یکی از دلایل مخالفت‌های شیخ فضل‌الله نوری که از بنیانگذاران مشروطه بود، نفوذ این افراد در صفوف نهضت است. در بحثی که میان ایشان و سید عبدالله بهبهانی در حرم شهرری صورت می‌گیرد، وی از سید می‌خواهد تا بابی‌ها و فراماسون‌ها از مجلس اخراج شوند.

👤یکی دیگر از جنبه‌های مغفول زندگی ملک‌المتکلمین ارتباط او با “اردشیر جی” ( اردشیر ریپورتر)، جاسوس انگلستان در ایران بود. اردشیرجی، وی را جزء دوستان خوب خودش معرفی کرده است.

👍هرچند حفظ یک خانه تاریخی پسندیده است، اما در حالی که بسیاری از ابنیه تاریخی و فرهنگی در معرض تخریب قرار دارد، اصرار شورای شهر بر حفظ مقبره دو شخصیت وابسته به بابیه و یا برپا کردن مجسمه یکی از آنها چه معنایی دارد؟

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن