یادداشت

جهانگیر خان صور اسرافیل

جهانگیر خان صور اسرافیل

جهانگیر خان صور اسرافیل

✍️هنوز هم برخی‌ها در نوشته هایشان از او با عنوان «شهید مشروطه خواهی» یاد می‌کنند و البته درباره افکار و اندیشه‌ها و گرایش‌هایش کمتر حرف می‌زنند.

👤در اینکه «میرزا جهانگیرخان شیرازی» روحیه ضد استبدادی داشته و در مشروطه خواهی بسیار داغ و پر شور و حرارت بوده شکی نیست. در روزنامه «صور اسرافیل»، مطالب و مقالاتی علیه محمد علی شاه قاجار می‌نویسد و در درستکاری حرفه‌ای‌اش هم شک و شبهه‌ای وجود ندارد. «میرزا جهانگیرخان» و همکاران کم شمارش، بارها رشوه‌های دربار و یا مقام‌های مختلف را که به بهانه‌های مختلف برای شان فرستاده می‌شد، رد کرده و در نشریه شان درباره آن افشاگری هم کرده و قول داده بودند هرگز وابسته به این و آن نشوند.

👈با این وجود شکی هم وجود ندارد که «میرزا جهانگیرخان» دارای گرایش‌های «ازلی» است. ازلی‌ها در واقع فرقه‌ای منشعب از «بابیه» هستند که در آن روزگار برای خودشان طرفدارانی را در گوشه و کنار ایران دست و پا کرده بودند.

👀همه اسناد و نوشته‌های تاریخی متفق القولند که: « میرزا جهانگیرخان در سال‌های آغازین سلطنت مظفرالدین شاه با حاجی شیخ هادی نجم‌آبادی آشنا و از مریدان مخصوص او شد و در همین محفل به بابیه پیوست. او از علاقه‌مندان اندیشه‌های میرزا آقاخان کرمانی، داماد یحیی صبح ازل بود».

👥میرزا جهانگیر خان فقط در روزنامه نگاری و علاقه به «بابیه» خلاصه نمی‌شود. با آغاز مشروطه، اطراف انجمن‌های ریز و درشتی که مثل قارچ از زمین سر در می‌آورند، می‌چرخد و در تندروترین آن‌ها نیز عضو می‌شود.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن