یادداشت

آیا عید_رضوان پیش‌گویی قرآن است⁉️

آیا عید_رضوان پیش‌گویی قرآن است⁉️

آیا عید_رضوان پیش‌گویی قرآن است⁉️


به مناسبت ایامرضوان بهائی و ادعای نزول دینی جدید توسط پیامبرخوانده‌ی بهائیت، مبلّغان بهائی با نقل آیه‌ی ۲۵ سوره مبارکه یونس، مدعی شدند که خداوند در این آیه‌ی شریفه، به بعثت حسینعلینوری از شهر #بغداد بشارت داده است.

همچنان که در آیه‌ی مبارکه می‌خوانیم: «وَاللَّهُ یَدْعُو إِلَىٰ دَارِ السَّلَامِ وَیَهْدِی مَنْ یَشَاءُ إِلَىٰ صِرَاطٍ مُسْتَقِیمٍ [یونس/۲۵]؛ و خداوند به سرای صلح و سلامت دعوت می‌کند؛ و هرکس را بخواهد (و شایسته و لایق ببیند)، به راه راست هدایت می‌نماید».

مبلّغان بهائی، ذیل این آیه‌ی شریفه می‌گویند که دارالسّلام لقب شهر بغداد است و آیه‌ی شریفه، نوعی بشارت به طرح ادعای پیامبری حسینعلی نوری از شهر بغداد می‌باشد.

اما در پاسخ به ادعای مبلّغان بهائی، می‌گوییم:

اول: در حالی که شهر بغداد در زمان عباسیان، یعنی ده‌ها سال پس از نزول آیه‌ی شریفه تأسیس شد، چگونه قرآن کریم، از لقب شهری که وجود خارجی نداشته یاد کرده است؟!

حتی بر فرض نادیده گرفتن تفاسیر و تصور شهر دارالسّلام به عنوان مقصود آیه، چه قرینه‌ای وجود دارد که منظور آیه‌ شریفه، شهر دارالسلام در کشور تانزانیا نباشد؟!

دوم: مگر طبق ادعای مبلّغان بهائی، حسینعلی بهاء همان موعود باب کاذب نیست؟! پس چگونه وقتی علی‌محمد شیرازی مکان ظهور موعود خود را مسجدالحرام معرفی نمود[۱]، حسینعلی بهاء از بغداد ادعای پیامبری بلند می‌کند و پیروانش بی‌توجه به این تناقض، به تحریف قرآن نیز می‌پردازند! بلاخره حسینعلی بهاء موعود قرآن کریم است یا بیان ساختگی باب؟!

سوم: حتی اگر دارالسلام را لقب بغداد و مقصود این آیه در نظر بگیریم، برای اثبات مقصود بهائیان لازم می‌بود به جای (إلی) در آیه شریفه، (مِن) بکار برده شود.

چهارم: با توجه به دلایل عقلی و نقلی بسیار[۲]؛ حضرت_محمّد (صلّی الله علیه و آله) و بالتبع اهل‌بیت (علیهم السلام) مفسران حقیقی کلام الهی هستند.

از این‌رو با مراجعه به تفاسیر، در می‌یابیم که تحریف بهائیان از تفسیر این آیه‌ی شریفه، فرسنگ‌ها فاصله دارد. چرا که روایات ذیل این آیه‌ی شریفه، «السّلام» یکی از نام‌های پروردگار معرفی شده [۳] و دارالسّلام به معنای بهشت است؛ همچنان که امام سجاد (علیه السلام) می‌فرمایند: «وَ اللهُ یَدْعُوا إِلی دارِ السَّلامِ یَعْنِی بِهِ الْجَنَّهًَْ [۴]؛ منظور از دارالسّلام، بهشت است».


پی‌نوشت:
[۱]. علی‌محمد باب در بیان فارسی، محل ظهور مَن یظهره الله را مسجدالحرام می‌داند: «مخلص این باب آنکه اوّل أرضی که محلّ ظهور جسد مَن یظهره الله در او ظاهر گردد، مسجدالحرام بوده و هست»: علی‌محمد شیرازی، بیان فارسی، انتشارات اهل بیان، ص ۱۵۱.
[۲]. از جمله آیه‌ی شریفه‌ی: «وَ أَنْزَلْنا إِلَیْکَ الذِّکْرَ لِتُبَیِّنَ لِلنَّاسِ ما نُزِّلَ إِلَیْهِمْ [نحل/۴۴]؛ ما این ذکر [ قرآن ] را بر تو نازل کردیم، تا آنچه به سوی مردم نازل شده است برای آن‌ها روشن سازی».
[۳]. همچنان که امام صادق (علیه السلام) می‌فرمایند: «…؛ السَّلاَم، نامی از نام‌های خداوند عزّوجلّ است»: تفسیر اهل بیت علیهم السلام ج۶، ص۴۵۰.
[۴]. همان، ج۶، ص۴۵۰.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن