یادداشت

احسان یارشاطر

احسان یارشاطر

احسان یارشاطر که بود؟

به بهانه سالروز مرگ احسان یارشاطر، بنیانگذار دانشنامه ایرانیکا؛ آنچه همگان از نامبرده به یاد دارند، چهره ای علمی-ادبی است، لیکن یارشاطر جنبه های ناگفته ای هم دارد که عمدا یا سهوا کمتر بدان پرداخته شده است؛

۱️⃣ – پیش از هر جیز باید بدانیم یارشاطر، یک بهایی است. وی از دانش آموختگان مدارس نوین بهایی (تایید) و مدرسه یهودیان (آلیانس) در ایران بوده است. همان مدارسی که در دوره قاجار توسط محافل بهایی در کشور تاسیس گردید تا ضمن آموزش اختصاصی اطفال بهایی، به تبلیغ و جذب مسلمانان نیز بپردازد.

۲️⃣ – یار شاطر را همه با ایرانیکا به خاطر می آورند اما چقدر از محتوای این کتاب آگاهی وجود دارد؟ آیا می دانید نامبرده ذیل توضیح ادیان و مذاهب در این کتاب، بخش عمده ای را به بهاییت اختصاص داده، حال آنکه مذهب تشیع در تفاوتی فاحش، تنها به توضیحاتی مختصر و جهت دار منحصر شده است؟

به گفته برخی محققان، وی بهاییت را در زمره ادیان آورده و طی توضیحاتی مبسوط مورد شرح و با کمی اغماضچه بسا تبلیغ قرار داده است.

۳️⃣ – پس از انقلاب ایران و به بهانه قطع بودجه ایرانیکا، بخش عظیمی از گنجینه آثار تاریخی ادبی ایران را به نیویورک انتقال داده و مرکز ایران‌شناسی نیویورک را بنیاد نهاد.

به هر حال، رشد ونمو مطابق آموزه های بهایی، در نهاد نامبرده جای گرفته و انعکاس آن را می توان در جهت دار بودن دانشنامه تالیفی وی مشاهده نمود. حال آنکه، ارزش و اعتبار یک دانشنامه به دوری از تعصب و غرض ورزی و ابتنا بر اسناد و منابع علمی می باشد.

یارشاطر، شنبه ۱۰ شهریور ۱۳۹۷ در کالیفرنیا درگذشت.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن