یادداشت

تناقضهای آثار بهاءالله

تناقضهای آثار بهاءالله

تناقضهای آثار بهاءالله

بهاء‌الله با آنکه معترف به درس نخواندن بود اما تألیفاتی انجام داد که دقت در آن‌ها به راحتی بطلان شریعتش را اثبات می‌کند. نکته‌ آشکار در آثار بهاء‌الله، وجود تناقض‌های فراوان در تألیفات اوست و بدلیل عجله در انتشار مکتوبات خود، موفق به حذف این تعارضات نشده است.

مهم‌ترین کتاب بهاءالله کتاب «اقدس» نام دارد که در واقع شریعت‌نامه اوست و شامل احکام و تعالیم اصلی آنان است.
کتاب «ایقان» نیز کتابی است که او در پاسخ به سؤالات دایی باب، معروف به سید خال نوشته و در آن به مسائلی مثل شبهات ظهور قائم و تناقضات بین قرآن و افعال بهائیان اشاره کرده است. این کتاب بحدی دارای تناقض است که معمولا در دسترس بهائیان و خصوصا قشر جوان آنها قرار نمی‌گیرد.
وی در طریقت نیز کتابی دارد که در آن دیدگاه‌های صوفیانه خود را مطرح کرده و به تشریح هفت شهر عشق پرداخته است؛ اسلوب و ساختار این کتاب، اقتباسی ضعیف از هفت شهر عطار است.
یکی از مهم‌ترین آثار بهاءالله الواحی است که او خطاب به پیروان و شخصیت‌های مختلف مثل پاپ و سلاطین مقتدر جهان نوشته که عدد آنها به ۱۶۰۰۰ لوح می‌رسد؛ البته عده‌ای معتقدند که بسیاری از این الواح بعد از بهاء الله نوشته و به او نسبت داده شده است.
عبدالحسین آیتی، مکتوبات و الواح ارسال شده برای سلاطین را دروغ شمرده و معتقد است که هرگز این الواح از دست مریدان درجه اول بهاءالله خارج و به دربار هیچ سلطانی ارسال نشده است. (کشف الحیل، ج۱، ص۱۱۷)

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن