یادداشت

جنایات بهائیان در ایران

ميرزا عبدالحميد خان متين‌السلطنه ثقفي

جنایات بهائیان در ایران

یکی از قربانیان کمیته مجازات میرزا عبدالحمید خان متین‌السلطنه ثقفی، مدیر روزنامه عصر جدید، بود که در روزنامه مظفری بوشهر مقاله‌ای تند علیه اردشیر ریپورتر منتشر کرده بود.

ترورهای مرموز و بهم پیوسته ای با محوریت کمیته مجازات صورت می گرفت؛ مانند ترور نافرجام شیخ فضل الله نوری توسط کریم دواتگر و ترور سیّد عبدالله بهبهانی. ترورهای این گروه، زمانی آغاز شد که هنوز مشروطه خواهی در اول راه بود و مردم در اوج خوش بینی به مشروطیت بودند. این افراد بهیچ وجه از نیروهای انقلابی مشروطه نبودند اما در اعلامیه های کمیته مجازات انگیزه خود را دینی و انقلابی وانمود می کردند.

این کمیته در ظاهر با حفظ شعارهای انقلابی پس از ترور اسماعیل خان (رئیس سیلوی تهران) مسئولان را تهدید بقتل کرد.

مدتی بعد، اعضای کمیته شناسائی و چند تن از ایشان دستگیر شدند. ابوالفتح زاده و منشی زاده در سمنان به قتل رسیدند و احسان الله خان دوستدار به قفقاز گریخت. مشکات الممالک نیز پس از مدتی آزاد شد.

در زمان دستگیری اعضای کمیته، بهائیت با نفوذ در نظمیه توانست پرونده را به دلخواه خود فیصله دهد. نفوذ بهائیان در نظمیه، از زمان ریاست کنت دو مونت فورت بر نظمیه تهران آغاز شد. عبدالرحیم ضرابی (بهائی کاشانی) معاون او و کلانتر تهران بود و به عبدالرحیم خان کلانتر شهرت داشت.

پس از دستگیری اعضای کمیته، احمد خان صفا (مسئول پرونده در نظمیه) بقتل رسید. گروهی بنام کمیته سیمرغ، طی اطلاعیه ای خطاب به رئیس الوزرا، قتل صفا را ناشی از مماشات دولت در قبال بهائیان دانست.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن