یادداشت

سازمان جاسوسی بهائیت (۳)

انتقال رهبری بهائیت از فرد به شورا

سازمان جاسوسی بهائیت (۳)

۳️⃣ انتقال رهبری بهائیت از فرد به شورا

سازمان اداری بهاییان که شوقی افندی آن را نظم اداری امرالله نامید، زیر نظر مرکز اداری و روحانی بهاییان یعنی «بیت العدل اعظم الهی» اداره می‌شود که در حیفا (واقع در فلسطین اشغالی) قرار دارد.

عبدالبهاء (دومین رهبر بهائیت) در الواح وصایا – که به منشور و میثاق جامعه بهاییان شهرت دارد – سازمان رهبری واداری بهاییان را بر دو رکن «ولی امر» و «بیت العدل» بنیان نهاده وضمن برشمردن حوزه اختیارات هرکدام، اعضای بیت العدل، ایادی امرالله وهمه آحاد بهاییان را به تبعیت از دستورات ولی امرالله فرا خواند.

او ولی امر را بعنوان عضو ارشد و ریاست دائمی و غیرقابل عزل بیت العدل منصوب و اختیارات گسترده‌ای نظیر اخراج یا تنبیه اعضای خطاکار بیت العدل را برای وی برشمرد. بر اساس منشور بهاییان که توسط عبدالبهاء در قالب الواح وصایا تدوین‌شده، ولی امر موجود باید ولی امر بعد از خود را معرفی و تعیین کند وسازمان اداری بهاییان درهمه اعصار باید تحت اشراف و نظارت عالیه ولی امر اداره شود.

اما به‌رغم آنچه گفتیم، از زمان فوت شوقی افندی (سومین پیشوا و اولین ولی امر بهائیت) تاکنون نزدیک به ۵۰ سال است که بیت العدل برخلاف منشور و دستورات عبدالبهاء، جایگاه ولی امر را از سازمان اداری بهاییان حذف نموده و به‌تنهایی و بی‌حضور ولی امر، به‌صورت شورایی مدیریت جامعه بهاییان را بر عهده دارد و بدین‌سان، سازمان بهائیت را با بحران مشروعیت مواجه ساخته است.(بیت العدل اعظم بهائیت؛ بن‌بست مشروعیت، سید علی اسماعیلی، ۲۹۹)

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن