یادداشت

هلوکاست

هلوکاست

هلوکاست
هلوکاست ۹ میلیون ایرانی به دست انگلستان در ایران و هم زمان تقدیر انگلستان از کمکهای عبد البهاء به ارتش انگلستان و سکوت وی در برابر این هلوکاست :

هشتم اردی بهشت یا ٢٧ آوریل در سال١٩٢٠میلادى دولت انگلستان طی تشریفاتى به خاطر خدماتی که جناب عبدالبهاء در تأمین آذوقه ارتش اشغالگر انگلستان در فلسطین در شرایط قحطی (که داشت منجر به شکست آنها مى شد) و این تأمین موجب پیروزی آنها و اشغال فلسطین توسط قوای انگلیس گردید، شایسته دریافت نشان پهلوانی ‌‎ knighthood‏ و لقب والای ‏sir‏ ‏از سوی پادشاه و امپراطوری بریتانیا تشخیص داده شد و این لقب و نشان طی تشریفاتى با نواختن موسیقی و اجرای سرود ملی انگلستان به ایشان إعطا گردید. این نشان و لقب به کسانی اهداء مى شد که خدمات شایانی را به امپراطورى انگلستان مى نمودند و از آنجا که عبدالبهاء با تامین غلات و آذوقه ارتش این کشور از انبارهای شخصی خود،موجبات پیروزی آنها را در شکست مردم فلسطین فراهم آورده بود،این نشان و لقب به او اعطاء گردید. بعضى از بهائیان اعطای این لقب را از سوی امپراطوری بریتانیا به عبدالبهاء ،اهداف انسان دوستانه او در گشودن انبارهای غله در شرایط قحطی به سوی مردم توجیه کرده اند که توجیه نادرستى است زیرا کدام ارتش اشغالگر کمک کردن به مردمى که در حال جنگ با او هستند را تقدیر مى نماید و با اعطای بالاترین نشان رسمی ارج مى نهد؟! این خدمت چون به ارتش درحال شکست انگلیس در برابر مقاومت مردم فلسطین انجام شده شایسته تقدیر تشخیص داده شده و با اعطای این نشان و حمایت های بعدی که تامین امنیت عبدالبهاء و عائله او در برابر خشم مردم فلسطین نسبت به خائنان وطن شان، انجام گشته ، قدردانی شده است(قرن بدیع،شوقی افندى،ص٢٩٩). به همین دلیل عبدالبهاء از تسلط قوای انگلیس بر فلسطین بسیار خرسند شده و دست به دعا برداشته و این چنین برای دوام شوکت پادشاه انگلستان دعا مى نماید:”بار الها سراپرده‎ ‎ی عدالت در این سرزمین برپا شده است و من تو را شکر و سپاس می گویم … پروردگارا امپراتور بزرگ ژرژ پنجم پادشاه انگلستان را به توفیقات رحمانیت ‏موید بدار و سایه‎ ‎ی بلند پایه‎ ‎ی او را بر این اقلیم جلیل ( فلسطین ) پایدار ساز( اللّهُمَّ إنَّ سُرادِقَ العَدلِ قَد ضُرِبَت أطنابُها عَلی هذِهِ الأرضِ المُقَدَّسَهِ … وَ نَشکُرُکَ وَ ‏نَحمِدُکَ … اللّهُمَّ أیِّدِ الإمبراطُورَ الأعظمَ جُورجَ الخامِس عاهِلِ إنکِلِترا بِتَوفیقاتِکَ الرَّحمانِیَّهِ و ‏أدِم ظِلَّها الظَّلیلَ عَلی هذَا الأقلیمِ الجَلیلِ … ع ع ، مکاتیب عبدالبهاء جلد سوم ص ۳۴۷).‏

از جنایاتی که انگلیسیها در سالهای ۱۹۱۷تا ۱۹۱۹علیه ملت ایران انجام دادند و تاکنون تشکیلات بهائی اشاره ای به این فاجعه نکرده است. حدود ۸ تا ۱۰ میلیون نفر- حدود نیمی از جمعیت کشور در آن زمان – در این قحطی تلف شدند. ایران، هنگامی بزرگ ترین فاجعه را تحمل می کرد که در اشغال نظامی انگلیس بود. خواهیم دید که انگلیسی ها جز چند اقدام جزئی تسکینی و بی اثر، نه تنها برای کاستن از شدت قحطی کاری انجام ندادند، بلکه با خرید گسترده غله و مواد غذایی در ایران، وارد نکردن غذا از هند و بین النهرین، ممانعت از ورود غذا از ایالات متحده و اتخاذ سیاست های مالی – از جمله نپرداختن درآمدهای نفت به ایران- قحطی را شدت بخشیدند. در نتیجه، تعداد بیشتری از مردم ایران با سیاست های انگلیسی ها از بین رفتند. این اقدام را می توان با اطمینان مصداق عینی جنایت علیه بشریت تلقی کرد. ایران بزرگ ترین قربانی جنگ جهانی اول بوده و از بدترین نسل کشی های دوره معاصر لطمه دیده است.
کتاب قحطی بزرگ – صفحه۱۸

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن